Nezdá se vám, že stále častěji slyšíte nebo vidíte v médiích příběhy žen o tom, jak přivádějí na svět děti ve stále vyšším věku? Mně samotné připadá, že docela běžně slyším nebo čtu, jak nějaká žena (často známá tvář z médií) čeká dítě ve svých 44 letech nebo zase jiná žena porodila dítě ve 46 letech nebo, že dokonce známá či kolegyně z mého okolí čeká dítko v tak „vysokém“ věku. Když se takové zprávy často opakují, uvědomuji si, jak je pro mnoho žen snadné podlehnout pocitu, že když se to děje u jiných žen, proč by tomu tak nemohlo být i u nich samotných, – zejména, když po léta žijí zdravým životním stylem a také opravdu vypadají nejméně o 10 let mladší. Samozřejmě nelze zpochybnit, že ženy po čtyřicítce nemohou porodit své vlastní genetické zdravé dítě, ale počet takto narozených dětí je podle jasných statistik
velmi malý (už vůbec nemluvě o dětech narozených ženám po 45. roku věku). Mohu říct, že jsem prošla několik statistik z mnoha českých či zahraničních zdravotnických institucí a jejich čísla mluví sama za sebe: šance porodit zdravého vlastního genetického potomka u žen ve 40 letech je cca 10 %, u žen starších 42 let cca 5 % a u žen po 45 letech je to už méně než 1 %. Toto je tvrdá realita, kterou si spousta žen neuvědomí, dokud se samy nedostanou do těchto vyšších věkových kategorií a svými nekonečnými neúspěšnými pokusy zplodit své vlastní genetické dítě (ať už přirozeně nebo pomocí IVF*) tyto statistiky jen potvrdí.
Některé ženy dokonce při překročení čtyřicítky ke svému překvapení a šoku zjistí, že jsou už na hranici menopauzy, i když ji (třeba na základě genetických predispozic ze strany své matky) předpokládaly nejdříve až za 10 let. Mnohé ženy mají stále pravidelný menstruační cyklus, nemají žádné známé symptomy nadcházející menopauzy a jen díky krevnímu rozboru hormonálních hladin (když pátraly po příčině, proč se jim už nedaří počít) například zjistí, že jejich ovariální zásoba vajíček je téměř vyčerpaná a ze zbylé rezervy je více než 90 % vajíček abnormálních. Většinou se takové informace dozvídají až po příchodu do některé z klinik reprodukční medicíny, kdy jim pak tamní lékaři už nemohou pomoci vlastní genetické dítko zplodit.
A tehdy většinou přichází návrh použít darovaná vajíčka, – tedy možnost otěhotnět a porodit zdravé, ale už ne vlastní genetické dítě. Zpočátku mnoho žen asi tuto myšlenku zavrhne, protože si nedovedou představit, že s jejich narozeným potomkem nebudou doslova a do písmene sdílet ani jedinou „molekulu“, – že ten potomek tedy opravdu nic po matce nezdědí. Nakonec ale, třeba až po letech zoufalých neúspěšných pokusů mít vlastní dítě, tuto možnost přijmou. Jako zásadní útěcha většinou zůstane fakt, že daný potomek zdědí genetickou informaci alespoň po partnerovi. Samozřejmě mnohdy situaci zkomplikuje i mužský faktor a pak nezbývá nic jiného než přijetí nejen darovaného vajíčka, ale i spermie (čili darované embryo), takže pak zplozený potomek nesdílí genetickou informaci jak s matkou tak ani s jejím partnerem.
Pokud se pár rozhodne ať už pro darované vajíčko či spermii nebo dokonce celé embryo, nastává dilema komu a pokud vůbec tuto informaci někomu sdělit. Prozatím se skoro naprostá většina takových párů rozhodne tuto informaci nikomu neříct. Pro okolní svět, který nemá o realitě ani tušení, to v důsledku vytváří klamný dojem, že v dnešní době je stále běžněji možné porodit vlastní genetické děti i v pokročilém věku ženy. Možnosti moderní reprodukční medicíny opravdu mohou u mnohých neinformovaných či nezasvěcených vyvolávat absolutně falešné představy a naděje, že vlastního genetického potomka se lze i ve vyšším věku dočkat, – jen je třeba mít dostatek trpělivosti a finančních prostředků na opakované IVF procesy a případně další alternativní léčbu.
I já osobně jsem také do značné míry podlehla těmto falešným představám. Nejen, že mě těšilo a uklidňovalo slyšet v televizi nebo číst v časopisech nebo na internetu, že opět nějaká žena ve věku 43 či 45 let i výše porodila dítě. Samozřejmě mě až do doby, než jsem se začala o toto téma hlouběji zajímat, nenapadlo, že sice tyto ženy opravdu donosily a porodily zdravé dítě, ale většinou s pomocí skryté zbraně, – a tím jsou darované gamety*. Nakonec mě úplně „dostal“ příběh jedné IVF pracovnice, o které byl v českých novinách napsán článek, jak po léta bojovala s neplodností a prošla mnohonásobné cykly IVF a už byla připravena své úsilí vzdát, ale nakonec při použití svého posledního zmrazeného embrya to vyšlo a ve svých 46 letech porodila zdravé dítě. Jsem o několik let mladší, a tak když jsem tento článek dočetla, tak mi posílil mou představu a naději, že je „pouze“ třeba mít trpělivost a dostatek finančních prostředků a že to taky tak nakonec dopadne. Jenže to jsem ještě v té době netušila, že se nakonec dozvím, že to vlastně není její biologické dítě, ale že se narodilo díky použití darovaného vajíčka.
Teď by ale mohl někdo namítnout, že se s touto situací prostě nedá nic dělat, protože žádná žena není povinná rozhlašovat, zda počala dítě z vlastního nebo darovaného vajíčka. A i kdyby se někdo narovinu zeptal ženy, která otěhotněla z darovaného vajíčka, zda to je její genetické dítě, s největší pravděpodobností by stejně pravdu neřekla. Samozřejmě naprosto souhlasím, že pro každou ženu je otázka způsobu početí velmi citlivá a především intimní záležitost. Dá se tedy nějak zabránit tomu, aby rostla populace žen, které na základě klamného dojmu věřily, že početí vlastního genetického dítěte po čtyřicítce je s pomocí lékařské vědy velmi běžné? Myslím, že to nepůjde bez daleko větší osvěty jak ze strany lékařů tak i pedagogů. Mám pocit, že kdyby zejména gynekologové ženám jasně ukázali na základě konkrétních statistických údajů, jak po překročení určitého věku se drasticky rychle snižuje nejen počet, ale zejména kvalita vajíček, tak by mnohé nebyly překvapeny ne-li šokovány, že už asi nebudou moci zplodit svého vlastního genetického potomka ani s pomocí IVF specialistů. Kdyby tito odborníci pomohli uvést na správnou míru klamný dojem, který média vytvářejí (často na příkladu známých celebrit) o ženách po čtyřicítce majících „vlastní“ genetické děti, pomohli by mnohým ženám nezmeškat jejich rychle se ztenčující šance otěhotnět se svými vlastními vajíčky.
Vysvětlivky:
* gamety – mužské a ženské pohlavní buňky (spermie a vajíčka)
* dárcovské početí – početí pomocí darované spermie a/nebo darovaného vajíčka
* IVF ( in vitro fertilization) – umělé mimotělní oplodnění
* DIVF (donor in vitro fertilization) – umělé mimotělní oplodnění s použitím darovaných gamet
Leave a Reply